پلی اورتانها

به دسته ای از مواد شیمیایی اطلاق می شوند که از واکنش پلیول ها و ایزوسیانات ها به عنوان قسمتی از مواد اصلی PU ساخته می شود ، پلی اورتان که با نام پلی کربامات هم شناخته می شود به دسته ای از ترکیبات بزرگتری به نام پلیمر تعلق دارد. جهت ساختن پلیمرهای پلی یورتان حداقل دو گروه ماده واکنشی به شرح ذیل مورد نیاز می باشد:

الف : ترکیباتی از خانواده ایزو سیانات ها ب: ترکیبات اتم هیدروژن فعال

تاریخچه پلی اورتان :

اولین بار اتو بایر و همکارانش در سال 1937 در لابراتوآر AG FARBEN در شهر لورکوزن آلمان موفق به کشف پلی مرهای پلی اورتان شدند. بعد از آن برای اولین بار پلیول پلی اتر به صورت تجاری توسط دوپونت در سال 1956 معرفی شد. سپس در سال 1960 بیش از 45،000 تن از فوم پلی یورتان انعطاف پذیر تولید شد و در سال 1967 رجید فوم که دارای استحکام و ثبات بیشتری بود ساخته شد. سپس در اواخر دهه 60 میلادی استفاده از رجید فوم به عنوان مواد اصلی داخل اتومبیل گسترش یافت. هم اینک پس از گذشت بیش از 8 دهه پلی اورتان، به شکلهای مختلف از جمله فومهای سخت، فومهای انعطلاف پذیر، الاستومرها، ترمو پلاستیک الاستومرها، رزین، رنگ، پوشش و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

خواص پلی اورتان :

از بارزترین خصوصیات این گروه مقاومت در برابر سایش و ضربه پذیر بودن و همچنین زیست سازگاری آن با بدن انسان می باشد

کاربردعمومی پلی اورتان :

ساخت قالبهای الاستیک، تهیه اسفنج ها، الیاف مصنوعی، چسب ها، روکشها و الاستورها و در مصارف پزشکی.

کاربرد پلی اورتان در پزشکی :

امروزه پلی اورتان به واسطه زیست سازگاری بسیار خوب، خاصیت و قدرت کشش بالا، مقاومت در برابر ساییدگی و تخریب و قدرت تطبیق در مصارف گوناگون، بسیاری از مصارف و نیازها را پوشش می دهد و همین امر باعث گردیده مورد توجه تولید کنند گان وسایل پزشکی قرار بگیرد. از جمله مصارف پلی اورتان در پزشکی عبارت اند از: قلب مصنوعی – لوله های Catheter – لوله های تغذیه بیمار – وسایل جراحی – پمپ های بالن داخل سرخرگی – وسایل دیالیز – دستکش پزشکی و جراحی ضد حساسیت – البسه پزشکی – ملحفه های بیمارستانی – پانسمان های زخم – کاندوم و .... با توجه به سازگاری پلی اورتان با بدن اکثر بیماران تجهیزات ساخته شده از آن را ترجیح می دهند. .